Pieredzes stāsts - Cēsu uzņēmējs Jānis Gruntmanis.

Pieredzes stāsts - Cēsu uzņēmējs Jānis Gruntmanis.

"Lietas, kas sākotnēji šķiet neizprotamas, ir iespējams apgūt un papildināt, galvenais būt drosmīgiem!" Ar šādiem iedvesmas vārdiem Cēsu uzņēmējs Jānis Gruntmanis, kas darbojas būvniecības un namu apsaimniekošanas nozarē jau vairāk kā 20 gadus, uzrunā jaunos uzņēmējus, kas vēlas uzsākt savu biznesu.

Divu uzņēmumu - SIA JGM (būniecība) un SIA JGA (apsaimniekošana) īpašnieka pieredzes stāsts par uzņēmējdarbību, konkurenci un uzdrīkstēšanos. 

Kā radās doma uzsākt savu biznesu? Kādēļ tieši būvniecības nozarē un namu apsaimniekošanā?

Doma par savu biznesu radās, kad gāju kārtot meistara diplomu Amatniecības kamerā. Izveidoju uzņēmumu, kurš nostrādāja 12 gadus, bet diemžēl krīzes laikā 2009. gadā nenormālas konkurences būvniecības nozarē dēļ, uzņēmums nonāca līdz maksātnespējas stāvoklim. Sakarā ar nepareizi izvēlētu stratēģiju tika zaudēts viss sasniegtais un ieguldītais uzņēmumā.

Pēc 2 gadu pārdomām sapratu, ka esmu pieradis strādāt pats par sevi un nodibināju jaunu būvniecības uzņēmumu SIA JGM. Iepriekšējā laika periodā paspēju neklātienē izmācīties par būvinženieri, jo sapratu, ka vajadzīga pašam šāda izglītība, lai varētu pilnvērtīgi darboties būvniecības nozarē.

Paralēli attīstījās otra nozare - namu apsaimniekošana SIA JGA. Ar šo sāku nodarboties no 2001. gada, jo neapmierināja tā laika apsaimniekotājs paša mājai, tā pamazām pienāca klāt vēl kādas 10 mājas. Šis gan ir bizness ar garoziņu! Darbs ar cilvēkiem mēdz būt smags!

Kā tu vērtē to, ka Tavs bizness atrodas Cēsīs? Kādi ir ieguvumi un kādi ir mīnusi?

Tas, ka mana biznesa atrašanās vieta ir Cēsīs, vērtēju personiski pozitīvi, jo man patīk šī pilsēta!

Ieguvumi ir, ka pilsēta ir salīdzinoši maza. Reklāma starp cilvēkiem izplatās salīdzinoši viegli un ātri, protams, par reputāciju jātur rūpe. Pilsēta kompakta, nav daudz jātērē laiks dažādiem pārbraucieniem.

Kā mīnusu var minēt grūtāku darbinieku piesaisti, praktiski normālu nav. Tad vēl ir sezonalitāte būvniecības nozarē, nākas darboties  pa visu Vidzemi un Rīgu, lai nodrošinātu esošos darbiniekus ar darbu cauru gadu bez pauzēm. Tas protams nav viegli.

Kāda šobrīd ir konkurence šajā nozarē?

Konkurence ir liela, ja startē konkursos. Joprojām uzrodas dempingotāji. Mans uzņēmums konkursos iestartē divreiz trīsreiz gadā. Saprotu, ka cenas ziņā esam pa vidu, tātad reāli. Pārējā laikā strādājam ar privāto klientu, kuram nav vienīgi kritērijs zemākā cena.

Cēsīs būvniecības uzņēmumu ir palicis daudz reižu mazāk kā bija agrāk. Daudzi sezonalitātes dēļ pārstāja ar to nodarboties.

Kā Tu raksturotu šī brīža biznesa vidi Latvijā?

Šā brīža biznesa vide Latvijā ir ļoti nepastāvīga, grūti prognozējam, vismaz būvniecības nozarē.

Nav plānveida apguve Eiropas fondu līdzekļiem, līdz ar to saraustīts ir darbu plānošanas process.

No patstāvīgām izmaiņām likumdošanā un spiediena no valsts puses par algu apjomu un nodokļiem, nākošgad gaidāms neizbēgams sadārdzinājums būvniecībā. Tas savukārt var novest pie kādu Eiropas fondu neapgūšanas pienācīgā apjomā, jo cilvēkiem vienkārši nebūs tik daudz naudas!

Cik šobrīd ir liela uzņēmuma komanda un kādi ir nākotnes plāni uzņēmējdarbībā?

Šobrīd darbojas 15 cilvēku komanda, bet skaitlis ir mainīgs izejot no darba apjoma. Kā vienmēr, arī tagad, ņemam praktikantus no tuvējām arodskolām un arī jaunos topošos inženierus. To man patīk darīt vienmēr, 5 gadus arī vēltīju laiku jauniešu profesionālām apmācībām Jāņmuižas profesionāli tehniskajā arodskolā – pasniedzu lekcijas tādās jomā kā Būvmateriāli, Būvdarbu organizēšana, Būvmašīnas. Ilgstoši gadiem esmu bijis arī eksaminācijas komisijas priekšsēdētājs Cēsu arodvidusskolas būvgaldnieku grupām.

Runājot par nākotni, nav īsti skaidrības. Šobrīd redzu lielu problēmu, kas mūs sagaida darbā – tas ir cilvēkresurss, jo būbniecībā visu nevar robotizēt.

Ko Tu iegūsti būdams Cēsu uzņēmēju kluba biedrs?

Esot kā Cēsu uzņēmēja kluba biedrs, es iegūstu informāciju par to, kā sokas citiem Cēsu uzņēmējiem, varam izrunāt aktualitātes valstī; doties pieredzes apmaiņas braucienos uz citām pilsētām pie viņu uzņēmēju klubiem. Regulāras iespējas tikties ar Cēsu pašvaldības pārstāvjiem un būt informētiem par notiekošo pašvaldībā. Un visbeidzot – vienkārši satikt labus cilvēkus.

Tavs ieteikums jauniem uzņēmējiem, kas vēlas uzsākt savu biznesu?

Galvenais izdomāt priekš sevis godīgi, kas ir tas, ko patiešām patīk darīt. Tad, vai ar to var nopelnīt naudu tā, lai sanāk samaksāt arī valstij noteiktos nodokļus un paša rīcībā paliktu peļņa aptuveni 10%. Jā jā, tad nospraust mērķus un droši uzsākt savu iecērēto. Lietas, kas sākotnēji šķiet neizprotamas, ir iespējams apgūt un papildināt, un cilvēkam vispār vajadzētu pilnveidoties visas dzīves garumā.

Tā kā droši uz priekšu, drosmīgiem pieder pasaule!!!

SADARBĪBAS PARTNERI

 


Kontakti

Cēsu Uzņēmēju klubs
Valmieras iela 2, Cēsis, LV-4101
Reģ.Nr. 40008009883
www.cuk.lv
Valdes priekšsēdētājs Arkādijs Suškins
Telefons: +371 29413430

Seko mums sociālajos tīklos: